Apple’ın özel hayatın gizliliğini korumaması son zamanlarda Siri kayıtlarının incelenmesi ve kaydedilmesi dolayısıyla yeniden gündeme geldi. The Guardian’a röportaj veren bir çalışan, Siri’nin normalde “Hey Siri !” komutuyla çalıştığını ancak yapay zekanın kendi kendine komut almadan da kayıt yapabildiğini söyledi. İddialar arasında cinsel ilişkiler, yasa dışı ilişkiler ve iş konuşmaları da mevcut.

Ancak Apple, bu iddiaları reddetti ve kayıtların %1’inden az bir kısmının anonim olarak yalnızca konuşma kalitesini arttırmak için alındığını belirtti. Ancak, habersizce alınıp incelenen kayıtlar arasında bazı kişilerin uyuşturucu ticareti yaptığı, cinayet işlendiği, gizlice ilişkiye girdiği açıkça görülebiliyor.

siri-ajan-cikti-1

Bu olaylar Apple’ın teknoloji politikasının değişimine sebep oldu. Perşembe günü, dev teknoloji firması programı geçici süreliğine durdurdu ve insanlara kaydedilen Siri kayıtlarını yönetebilme yetkisi verdi. Apple açıklamasında “Kullanıcı gizliliğini korurken, kullanıcılarımıza iyi bir Siri deneyimi ulaştırma çabasındayız. Geçici bir süre Siri’yi askıya alıyoruz.” dedi.

Ses verilerini toplayan ve onları bireysel bir hesaba eşleyen Amazon ve Google’ın aksine, Apple’ın Siri kayıtları ses asistanı aktifleştirildiği her sefer rastgele bir kimliğe verilir. Bu da Apple’ın sizin özel ses kayıtlarınızı bulamayacağı anlamına gelir. Ayrıca, ses kayıtlarının geçmişteki özel bir hesaba ya da cihaza dayandıralamayacağı anlamına gelir.

siri-ajan-cikti-2

Siri açıldığında, çalışan cihaz üzerinden ses tanımlama ve Siri serverlarıyla rastgele kimlikler yaratma işlemi gerçekleşir. Bu kimlikler yalnızca Siri içerisinde ve Siri’yi geliştirmek için kullanılır. Her ne kadar Apple gizli kayıtlar konusunda dikkatli olduğunu ve sakladığını söylese de, Siri komut almadan kendi kendine kayıt alabilen bir yapay zeka teknolojisine sahip gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz