IKEA, “IKEA Akıllı Ev” projesi için henüz yeni yeni gelişmeye başlayan akıllı ev teknolojisi cihazlarına çok ciddi miktarda yatırım yaptığını duyurdu. Her yıl 780 milyon IKEA ziyaretçisi olduğunu hesaba katarsak, bu duyuru Amazon ve Google gibi firmalara da bir uyandırma çağrısı içeriyor.

IKEA’nın İşveç Yöneticisi Peter van der Poel, “Gelişim sürecini hızlandırmak için, firma olarak akıllı ev teknolojilerine oldukça mühim yatırımlar yapmaya karar verdik. Çocuklar için IKEA tanıtımlarımızdan beri bu yapacak olduğumuz en büyük yatırım olacak.” şeklinde açıklamada bulundu.

ikea-akilli-1

IKEA’nın akıllı ev modelleri 2015 yılında Qi uyumlu telefonları kablosuz şekilde şarj edebilen masa ve lambaların tanıtımlarıyla görünür hale gelmeye başladı. 2017’de akıllı aydınlatmalarla devam etti ve şimdi de ilk akıllı panjurlarını 1 Ekim’de Amerika’da satışa çıkaracak.

Ancak ünlü firma projelerini geliştirmekte ve yeni şeyler üretmekte ısrarcı görünüyor. Ikea, akıllı ev teknolojisine devamlı yatırım yapan Google, Apple ve Amazon gibi büyük firmalara  rakip olmayı planlıyor gibi gözüküyor.

ikea-akilli-ev

IKEA yöneticilerinden Björn Block “Ikea içindeki diğer tüm departmanlarla birlikte çalışarak, akıllı ev projelerinin iş birimini Ikea ürün yelpazesinin dijital dönüşümünü yönlendirecek, mevcut ürünleri  iyileştirecek ve değiştirecek ve birçok kişiye akıllı ürünleri sunmak için yeni strateji geliştirecek, daha yeni başlıyoruz”. Diyerek oldukça iddialı bir açıklamada bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz