Netflix, son kazanç raporuna göre 2021’in ilk çeyreğinde 4 milyon yeni abone ekleyerek toplam abone sayısını 207,6 milyona ulaştığını açıkladı. Yıldan yıla yapılan herhangi bir karşılaştırmada, bu son çeyrek Netflix’i kesinlikle hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü Netflix geçen yılın aynı döneminde görülmemiş bir oranda (15,77 milyon net yeni abone) büyüdü, çünkü pandemi ilk olarak herkesi  evlerine kapattı. Ancak bu yeni sayılar, Netflix’in tahmin ettiği 210 milyon abonenin gerisinde kaldı.

Dijital dizi/film pazarı kesinlikle daha rekabetçi hale gelse de (Disney + son zamanlarda 100 milyon aboneyi geçmesi gibi), Netflix, yetersiz büyümesinin “rekabet yoğunluğu” ile alakalı olmadığını, daha az orijinal şov ve film yayınladığı ile ilgili olduğunu öne sürdü.

Şirket, “2020’de COVID-19’un öne çıkması ve bu yılın ilk yarısında COVID-19  yüzünden üretim gecikmeleri yaşadıklarından dolayı daha az bir içerik listesi nedeniyle ücretli üyelik büyümesinin yavaşladığına inanıyoruz. En büyük hitlerimizden bazılarının heyecan verici bir film dizisinin yeni sezonlarının geri dönüşü ile güçlü bir ikinci yarı bekliyoruz. Kısa vadede, COVID-19 yüzünden bazı belirsizlikler var; uzun vadede, dünya genelinde geleneksel TV’nin yerini alacak akışın yükselişi, eğlencede yeni bir trend olacak.” dedi.

netflix-dusus-yasadi-2

Netflix, abonelerini elde tutma oranının “beklentilerimize uygun” olduğunu ve asıl sorunun yeni kullanıcı edinme olduğunu açıkladı. Pandemiyle ilgili gecikmeler de 2. çeyrekteki yayın programını etkileyecek, bu nedenle Netflix, 2. Çeyrekte  yalnızca 1 milyon net yeni abone öngörüyor. Şirket, çekimlerin “Brezilya ve Hindistan hariç her büyük pazarda” yeniden başlamasıyla birlikte, dikkat çeken kitapların piyasaya sürülmesinin ardından  yılın ikinci yarısında çekimlerin yeniden toparlanacağını söyledi. Şirketin kazancına gelince, gelir bir önceki yıla göre % 24 artarak 7,2 milyar $ ‘a ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz