Her yıl Mayıs ayının ilk haftası “Dünya Parola Günü” olarak kabul edilir. Microsoft ise artık bu günün kutlanmayacağını belirten yepyeni haberlerle geliyor. Geçtiğimiz Perşembe Dünya Parola Günü’nde Microsoft kullanıcı adı ve parolanın pabucunu dama attı. Peki nasıl ? Teknoloji devi parolalara alternatif olarak 3 fikir ortaya attı.

micro-yazi-1

1) Windows Hello yüz tanıma teknolojisiyle birlikte yeni bir yazılım uygulaması veya parmak izi girişi

2) PIN koduyla aktifleştirilebilen bir yazılım uygulaması

3) Microsoft Authenticator uygulamasını kullanan bir telefon

Microsoft yetkililerinden Joy Chik “Çoğu insan Outlook veya Skype gibi hizmetlerden yararlanıyor ancak bu uygulamalar oturum açmak için bir kullanıcı adı, e-posta ve şifre gerektiriyor. Bu yüzden birçok insan milyarlarca dizi, rakam veya özel karakter dizilerini ezberleyebilmek için çaba harcıyor. Parolasız bu hesaplara giriş yapabilmek hem pratik hem de güvenli olabilir.” dedi. Parola kullanımının hackerların kolay erişimi, anımsayamama, yanlış giriş yapma, verilere ve gizli bilgilere kolay ulaşım gibi eksi yönleri de çok.

sifre-2

Parolasız yeni teknolojiler şirketleri ve kullanıcıları bu gibi sorunlardan kurtarabilir.
Fast Identity Online (FIDO) adı verilen bir kuruluşun amacı da dünyanın parola gibi bir sorunla uğraşmamasını sağlamak. Microsoft, Google, PayPal gibi teknoloji şirketleri de FIDO üzerinde çalışıyor. Parola yerine akıllı telefonlar, Bluetooth, USB gibi teknolojilerle doğrulama yapılabilecek ve hesaplara giriş yapılabilecek.
Birçok teknoloji şirketinin bir süredir üzerinde çalıştığı parolasız erişim gelecekte mümkün olabilir gibi gözüküyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz