Yeni geliştirilen bir cihaz vücut analizi, öksürük takibi ve COVID-19 virüsünün vücut içerisindeki ilerleyişini algılayabiliyor. Bu cihaz uzaktan bakıldığında yara bandına benziyor ancak, göğüs ve boğazınızın birleştiği yere yerleştirilen ve COVID-19 virüsünün belirtilerini (öksürük, nefes darlığı vb.) algılayabilen esnek bir kablosuz sensör. Geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan cihaz virüsün erken safhalarında dahi algılama yapabiliyor ve hastalığın ilerleyişini bildirebiliyor.

korona-bogaz

Northwestern Üniversitesi ve Shirley Ryan AbilityLab tarafından geliştirilen cihaz, nefes alımının cilde en yakın olan yerine yapıştırılıyor ve nefes alış verişini virüs belirtilerine karşı kontrol ediyor.

Northwestern Üniversitesi Biyo Entegre Teknolojileri bölümü müdürü John Rogers, “Cihazın tasarımında mikrofon kullanmadık çünkü, mikrofonlar dışarıdan gelen sesleri de algılayabileceği için sensörün kullanımında sıkıntı yaratırdı. Bu yüzden cilt üzerindeki nefes hareketini ölçen yüksek bant genişliğine sahip bir ivme ölçer (akselerometre) kullandık. Ayrıca bu sensör kalp atış ve vücut sıcaklığını da algılayabiliyor.” dedi.

korona-yarabandi

Ancak nabız ölçme sensörü barındırmayan cihazın yakın zamanda bu özelliğe sahip olacak. Parmak ucu nabız oksimetreleri, bazı araştırmalar sonucunda  kandaki düşük oksijen seviyesinin COVID-19 virüsünün başlangıç belirtilerinden biri olabileceğini gösterdiğinden beri en revaçta olan sağlık ürünlerinden biri. Haliyle bu yeni sensörde de bulunması oldukça sevindirici bir haber olacak.

Northwestern Üniversitesi Chicago kampüsündeki bir laboratuvarda haftada düzinelerce bu cihazdan üretiliyor. Henüz çok yaygın olmamasına karşın, üreticiler cihazın daha çok insana yayılacağını ve virüsle mücadelede önemli bir adım olacağını söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz