Vatikan’dan teknolojik tesbih geliyor!
Vatikan “eRosary” adını verdiği bir bilekliğin piyasaya sürülmesiyle özellikle gençlerin ilgisini çekmeyi amaçlıyor.
Bu teknolojik tesbihin fiyatı 109 ABD doları ve kolaylıkla teknoloji merkezlerinden temin edilebiliyor olacak.

vatikan-bileklik

Tesbih Katolik kullanıcılarına hakikati düşünmeleri ve dünya barışı için dua etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan “ibadet için eRosary’ye tıkla” uygulamasına bağlı.
Uygulama, kullanıcının gelişimini takip ediyor ve kullanıcılara daha verimli şekilde hizmet edebilmek için tesbihin görsel ve sesli açıklamalarını da içeriyor.

Aslen bilinen normal tesbihler ibadet eden kişiye yardım için kullanılır, taneleri ibadet eden kişi tarafından çekildikçe sayılır.
Ancak bu teknolojik tesbih, olayı bambaşka ve çağdaş bir boyuta taşıyor. Kullanıcılar 3 farklı ibadet şeklini istedikleri gibi seçebiliyorlar. Standart tespih, tematik tesbih ve dini konulu tesbih olmak üzere 3 farklı moda sahip.

vatikan-bileklik-2

Tesbihler 10 adet siyah kan taşı boncuktan oluşuyor, buna ek olarak bir de metal haç var ki o da hareketleri algılıyor. Ayrıca elektronik tesbih su geçirmiyor ve hem Android hem iOS akıllı cihazlarına bağlanabiliyor.
Bir din adamı medyaya yaptığı açıklamada “Bu proje Kilise’nin en güzel manevi geleneğini ve teknolojik dünyamızın en son gelişmelerini bir araya getiriyor.” dedi.

vatikan-bileklik-5

Tayvan merkezli teknoloji firması GadgTek tarafından geliştirilen elektronik tesbih Kilise ve Katolikler tarafından oldukça hoş karşılandı.
Ancak daha önce de Katolik Kilisesi’nin özellikle gençleri manevi yöne doğru çekme girişimlerine şahit olmuştuk. 2018’de Katolik Evanjelist bir grup “Follow JC Go!” uygulamasını piyasaya sürerek, Pokemon Go oyununa rakip olmaya çalışmıştı. Tek farkı, bu uygulamada canavarlar yerine ayetleri veya İncil karakterlerini yakalıyordunuz.

vatikan-akilli-bileklik-7

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz