5G teknolojisinin hayatlarımızın pek çok alanında işe yarayacağı tartışılmaz bir gerçek olarak görülüyor, ancak bu gelişmiş ve yeni teknolojinin en çok  itfaiyecilerin işine yarayacak gibi. Menlo Park İtfaiye Şefi Harold Schapelhouman “Bizim insanları arama ve kurtarma yöntemimiz neredeyse kör olmuşuz gibi hissettiriyor, hiç bir şey göremiyoruz” dedi. Ancak bu zorluk Quake C-Thru teknolojisiyle değişecek.

Bu gelişmiş gerçeklik kaskı termal görüntüleme kullanıyor, böylece duman ve karanlığın içinde ısıyı belirterek hızlıca kurbanların bulunmasını sağlıyor. Şu an AR kasklarının kullanılmasına karşın, Quake C-Thru teknolojisi 5G ile birlikte mucizevi bir alet ortaya çıkaracak.

5g-haber-2

Yalnızca itfaiyeciler için değil, 5G teknolojisi ambulans şoför ve çalışanlarının drone’lara bağlı ambulans araçları sayesinde yangın, kasırga, bombalı saldırılar, vurulmalar ve tıbbi acil durumlara daha kolay müdahale imkanı sağlayacak.

5G teknolojisi ayrıca yapay zekayla da oldukça uyumlu ve işlevsel olacak. 5G teknolojisinin daha hızlı tepki ve karar mekanizması, daha yüksek kapasitesi, daha kısa yükleme ve aktarma süresi acil durum servisleri ve hayatın her alanında oldukça verimli olacak.

NASA tarafından geliştirilen Audrey (Sorgulama, Çıkarma ve Sentez Aracılığıyla Veri Algılama Asistanı) bu yeni teknolojinin bir parçası. Audrey itfaiyecileri nasıl güvende tutması gerektiğini, verileri kullanarak bir yangının ne kadar sürede geliştiğinden binanın yapısının yangının ısısını ve büyüklüğünü öğreniyor.

5g-kask

İtfaiyecilerin hayatlarını tehlikeye atmadan ne kadar sürede binadan insanları tahliye edip çıkabileceklerini dahi tahmin edebiliyor.

5G ile gelecek yeni kolaylıklardan biri bahsi geçen ekiplerin ve araçların 5G teknolojisi ile bağlı olabilmesi. Bu sayede polisler, itfaiye ve ambulans memurları ve onların araçları acil durumlarda olay yerini daha kolay saptayabilecek, gerekli ve önemli önlemleri alabilecek ve hayatları daha kolay ve hızlı  kurtarabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz