Tayvan yetkilileri, dünyanın gözlerini bir hafta süren temsili bir siber savaş ile üzerilerine çekiyor. Tayvan Hükümeti, Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü’yle ortaklaşa denemelere ev sahipliği yapıyor, ki bu süreç ada üzerindeki Amerikan çıkarlarına da kâr sağlıyor.

Asya Teknoloji Enstitüsü odak noktalarının Güney Kore tarafından gelen tehditler olduğunu söylüyor. Ancak Tayvan öncelikle gelen siber saldırıların çoğunun Çin kaynaklı olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz ay bir Tayvan yetkilisi “Bu tarz yıkıcı, sürekli ve etkili siber saldırılarla uğraşmak her gün savaş meydanında çarpışmak gibi.” dedi.

Bahsi geçen temsili siber saldırı denemeleri çalışanları aldatarak kötü niyetli iletileri kabul etmeye zorlayarak devlet sitelerini hacklemeye yönelik girişimleri de içerecek. Özel şirketler de belli sınamalara tabi tutulacak.

siber-atak-3

İngiltere merkezli Birleşik Krallık Savunma ve Güvenlik Kurulu’ndan Veerle Nouwens : “Tayvan için, Çin ada üzerindeki siber saldırıların ana merkezlerinden biri olarak görülüyor. “ dedi.
Tayvan’ın Siber Güvenlik Ajansı Genel Müdürü: “Tayvan hükümetinin internet ağları ayda tahmini 30 milyon saldırı alıyor, ki bunların yarısı Çin’den geliyor.

Ama, hangi ülke olduğuna bakılmaksızın, siber güvenliği güçlendirmek herhangi bir hükümet veya özel şirket için aşırı derecede önem taşıyor.” dedi. Bütün bu açıklamalara bakarsak, Tayvan’ın Amerika ile birlikte siber saldırılara yönelik temsili çalışmalar yapması oldukça mantıklı görünüyor.

Siber Saldırı ve Savunma Çalışmaları (CODE), Microsoft’un ev sahipliği yaptığı bir etkinlikte Asya Teknoloji Enstitüsü başkanı Raymond Green tarafından resmi olarak faaliyete geçti.

siber-4

Raymond Green, testleri Washington ve Taipei arasında bir siber ortaklığın yeni cephesi olarak tanımladı ve “Bugünün en büyük tehditleri yalnızca ada sahiline iniş yapan askeri birlikler değil ayrıca bize karşı ağlarımızın ve toplumlarımızın açıklarıyla saldırmaya çalışan kötü emelleridir. Pek çok açıdan, siber tehditler hepimizin etkileyen en önemli risktir.” dedi.

siber-atak-5

Avusturalya, Endonezya ve Japonya dahil olmak üzere, diğer ülkelerden de Tayvan’ın savunmasına destek çıktı. Siber Saldırı ve Savunma Çalışmaları (CODE) her yıl düzenlenen bir Uluslar arası bilgisayar saldırı simülasyonuna sahip ve geçen yıl Tayvan da bu etkinliklere katılmak istediğini bildirmişti ancak olumlu yanıt alamamıştı. Fakat artık Amerika ile giriştiği yeni etkinlik sayesinde Tayvan da bu etkinliklerde yer bulabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz