Samsung Pay adı verilen elektronik cüzdan, kredi kartı veya nakit para kullanımına gerek kalmadan bütün işlemleri yapabiliyor. Şu anda İngiltere, Amerika, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Singapur gibi ülkelerde kullanılıyor, toplamda ise 27 ülkede kullanılabiliyor.

samsung-pay-1

Samsung Pay Galaxy Note 5’ten Galaxy S20 Ultra’ya kadar bütün Galaxy cihazlarında çalışıyor Aynı zamanda Galaxy Watch, Galaxy Watch Active, Gear S2, Gear S3 ve Gear Sport gibi akıllı saatlerde de çalışıyor.

Samsung, Samsung Pay’in MasterCard, Europay gibi çip ile çalışan kartların yerine ve diğer bütün satın alma seçeneklerine güçlü bir alternatif olabileceğini söyledi.
Halihazırda zaten kullanılabilir olan Samsung Pay, dünyadaki birçok markette, akaryakıt istasyonlarında, dükkanlarda ve ATM’lerde geçerli. Yalnızca dükkanlar ve marketler değil, sanal alışverişler için de kullanılabiliyor.

samsung-pay-2

Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor ?
Samsung Pay uygulaması indirildiğinde Samsung hesabıyla giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra uygulama için bir PIN kodu veya parmak izi girişi belirlemeniz gerekiyor. Aynı zamanda PayPal hesabıyla da giriş yapılabiliyor.
Kredi kartının numara, son kullanma tarihi ve gerekli bilgileri girdikten sonra kart Samsung Pay’e kaydoluyor ve telefonunuzla da doğrulama yaptıktan sonra artık akıllı cihazlar üzerinde kullanılabiliyor. Toplamda 10 kart Samsung Pay’e eklenebiliyor.

samsung-pay-3

Samsung Pay kullanımına izin veren başlıca 2 teknoloji kullanıyor. Bir tanesi NFC adı verilen Yakın Alan İletişimi Teknolojisi, diğeri ise MST denilen Manyetik Güvenli İletim. Akıllı cihazlar manyetik bir sinyal yayıyor ve ödeme yapılacak cihaza bu sinyaller ulaştığı anda satın alım işlemi gerçekleşiyor.
Teknoloji uzmanları tarafından da oldukça güvenli olduğu söylenen bu sistem henüz ülkemizde bulunmuyor ancak Apple Pay ve Google Pay gibi elektronik cüzdan uygulamaları da Samsung Pay’le kıyasıya rekabet ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz