Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uydu ile internet bağlantısı sunma projesi Starlink, geçtiğimiz günlerde resmen kullanıma sunuldu. Daha önceden beta programına kayıt yapmış olup ücretini ödeyen müşteriler, internet kitiyle beraber, Starlink tarafından sunulan interneti kullanmaya başlayabiliyorlar.

Starlink projesi, dünyanın etrafını 4.000 civarında uyduyla kaplamayı amaçlıyor. Günümüz tarihiyle yörüngede 1.085 adet uydu yerleşmiş durumda. SpaceX, 2022 başına kadar bu uydu sayısını her ay 120 adet olmak üzere toplamda 1400 uyduyu daha yörüngeye yerleştirmeyi planlıyor. Bu da Starlink kullanıcılarına, her ay daha da gelişmiş bir internet deneyimi sunulacağı anlamına geliyor.

Şu anda Starlink’in sunduğu interneti kullanmak, yukarıdaki kit ile mümkün oluyor. Birkaç parçadan oluşan kit, kolay kurulum imkanı ve mobil uygulamalar aracılığıyla kontrol edilebiliyor oluşu ile de kullanıcıları etkileyecek gibi görünüyor. Bu arada, Starlink’in internet sitesi üzerinde de güncelleme yapan SpaceX, artık kullanıcı yorumlarını ve Starlink internet kitinin mobil uygulama bağlantılarını da sunuyor.

Şu an için 10.000+ beta kullanıcısı bulunan Starlink,ne zaman Türkiye’ye geleceği merak konusu SpaceX tarafından paylaşılan resmi bir tarih bulunmuyor. Ancak firmanın yakın zamanda beta testlerini sonlandırıp nihai hizmete başlaması nedeniyle netleşmesini bekliyoruz.

Starlink uydularından internet almak için kullanılan kitin fiyatı 499 dolar olarak açıklandı. Bu kiti aldıktan sonra internet bağlantısı kullanmak için de aylık 99 dolarlık ödeme yapılması gerekiyor. Ülkemizde satışa çıkması halinde fiyat etiketini merakla bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz