Dünya’nın en büyük oyun platformu olan Steam sonunda Çin’e özel bir sürüm yayınladı. Oyuncular tarafından uzun zamandır beklenen açıklama Steam tarafından yapıldı ama bu özel platformun barındırdığı oyun sayısı ve popülaritesi düşük oyunlar olması bekleyenleri üzdü.

Steam‘in uluslararası sürümü, resmi olarak onaylanmamış oyunlar içerdiğinden, her zaman  Çin hükümeti tarafından kapatılma riski taşıyordu. Çin‘e özel sürüm ile bu tehlikeyi ortadan kaldırmayı amaçlayan Valve‘nin Eurogamer’a verdiği röportaja göre, popüler oyun platformunun Çin versiyonu yalnızca onay sürecinden geçmiş oyunlar içerecek.

Çin Steam’inde şu an 53 oyun bulunuyor. Steam’in global sürümünde 8 binden fazla oyun bulunuyor. Çin hükümetinin oyunları filtreleyerek oyunculara sunuyor olması demek piyasadaki birçok oyunun bu onaylanma sürecinde başarısız olması demek.                    Çin Yeni Yılı 12 Şubat’ta tüm Çin’de kutlanacak ve Steam indirimleri de 11 Şubat’ta gerçekleşecek. Çin Yeni Yıl indirimlerinin başlamasıyla birlikte tüm Steam kullanıcılarına özel indirimler sağlanacak. İndirimler 15 Şubat’ta sonlandırılacak.

Çin Hükümeti’nin Oyunculara Uyguladığı Protokoller Bu Şekilde.

*Oyuncunun kullanıcı ismi gerçek kimliğiyle doğrudan bağlantılı olacak.
*Oyuncuların aktiviteleri, profil fotoğrafları ve chat mesajları kontrol edilecek.
*Oynama saatleri kısıtlanacak. Günlük oyun limiti aşıldığında bir süre oyun oynanamayacak.
*Steam Çin istemcisinde yayınlanacak olan oyunlar kontrol edilecek. Çin hükümeti onay vermezse oyunlar yayınlanmayacak, veya yalnızca sansürlü versiyonları yayınlanabilecek.
*Bazı oyunlar günün belli saatlerinde oynanamayacak. Gece saatlerinde çoğu oyun yasaklanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz