dogecoin

Nedir Bu DogeCoin?

Dogecoin, 2013 yılında 2 kişi tarafından parodi olarak yaratıldı, üzerinde maskot olarak Japon shiba inu köpeği bulunan Dogecoin, 2010 yılında ortaya çıkan bir internet esprisine gönderme yapıyor. Adobe’den bir ürün grup yöneticisi Jackson Palmer ve IBM’den yazılım mühendisi Billy Markus, Dogecoin’i çok da fazla üzerinde düşünmeden yarattıklarını söyledi. 2010’lu yıllarda mizah amaçlı, Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından sosyal medyada ortaya çıkarılan bu kripto para birimi Dogecoin merkezi olmayan bir ağ üzerinden eşler arası işlemlere olanak sağlıyor.

Doge

Popüler kripto paralar arasında yer almayan  hatta bir şaka paylaşımıyla ortaya çıkan  Dogecoin (DOGE) son 24 saatte yüzde 850 oranında bir değer kazandı. Tüm dünya kripto para birimlerini ciddiye alırken, Dogecoin kurucuları bu ciddiyeti bozmak ve işin içine eğlence ve mizah eklemek amacıyla bu kripto parayı oluşturdular.

Jackson Palmer, “Bir akşam iş çıkışı bira içiyordum, boş vaktim de çoktu. Oturdum ve Dogecoin.com’u satın aldım” diyor. Daha sonra Markus devreye giriyor ve Dogecoin.com üzerinden bir kripto para geliştiriyorlar. Para birimi adını Japon şiba inu türü köpeğinden yola çıkarak hazırlanan bir mim‘den alıyor.

Kripto para dünyasında böyle bir altcoin’in ortaya çıkması birçok kullanıcıyı Dogecoin’e yönlendirdi. Ayrıca Dogecoin’in tedarik limiti bulunmuyor. Bu da sonsuz miktarda Dogecoin olduğu anlamına geliyor. Sırf bu yüzden Dogecoin’in değeri uzun vadede yükselişini sürdürmesi mümkün gözükmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz