Neredeyse her yıl teknoloji devleri tarafından oyun sektörü adına yeni gelişmeler, fikirler ve buluşlar çıkarılıyor.

Bu sektörün yarışına birçok oyun firması, geliştiricisi ve yazılımcısı da dahil ancak, Apple ve Google gibi bu sektörün dışında kalan teknoloji şirketleri bile oyun konusunda yepyeni fikirlerle geliyorlar.
Son on ayda, Google, Stadia adını verdiği bir oyun sistemiyle, Apple, Apple Arcade ismindeki bir sistemle, Amazon “Crucible” adını verdiği ücretsiz bir bilgisayar oyunuyla ve hatta Facebook bile Facebook Gaming adındaki bir canlı platformla oyun dünyasına yenilikçi adımlar atmanın kararını verdiler.

oyun-yarisi

Peki nedir bunlar ?

Önce Apple Arcade’ye göz atalım.

Apple şirketinin yeni oyun servisi App Store üzerinden aylık 4.99 dolara alınabiliyor. Şirketin video oyun yatırımcısı Joost van Dreunen bu servisin Apple’a her ay 250 milyon dolar kazandırabileceğini açıkladı. Arcade şu an iPhone, iPad, iPod Touch, Mac ve Apple TV üzerinde oynanabilen 120’den fazla oyun içeriyor.

Sırada Google Stadia var.

Stadia, Google’ın yeni bulut tabanlı oyun servisi Kasım’da piyasaya sürüldü. Stadia kullanıcıları akıllı telefonlar ve web tarayıcıları aracılığıyla oyunlarını oynayabiliyorlar. En güzel yanı da, oyunları indirip yüklenmesini beklemek zorunda olmamak. Şuan Stadia üzerinde 55’ten fazla oyun bulunuyor ve her hafta da yenileri duyurulmaya devam ediyor.

oyun-yarisi-2

Şimdi Amazon Crucible’a bir bakalım.

Amazon’un ücretsiz olarak piyasaya sunduğu shooter oyunu Crucible kısa sürede çok fazla aktif oyuncuya sahip oldu. Macera ve çatışmayı bir araya getiren oyun kendini diğer popüler shooter oyunlardan farklı göstermeyi başardı.

amazon-oyun

Son olarak da Facebook Gaming var.

Geçtiğimiz Kasım’dan beri, Facebook 2.4 milyar aktif kullanıcısının 700 milyondan fazlasının oyun platformuyla tanıştığını açıkladı. Bu platformda Facebook’taki eğlenceli ve küçük çaptaki oyunlar oynanabiliyor.

facebook-oyun

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz