Sony ve Microsoft, çıkaracakları yeni oyun konsollarına dair duyurular yaptılar. Geçtiğimiz birkaç yıldır oyun konsolları ilgili dolanan dedikodular çok yaygın. Ancak iki teknoloji devi kayda değer duyurular yaptığından beri dedikodulara ihtiyaç duyulmuyor. Bunun yanı sıra yapılan duyurular da adları geçen, her iki konsol da günümüz PC sistemlerinin kat ve kat üstünde donanım ve yazılım ekipmanlarına sahip.

xbox-ps5-konsol

İki oyun konsolunun da özellikleri benzer sayılabilir, ancak PS5 bir noktada XBOX’tan bir adım önde: depolama hızı. PS5 5.5GB/s veri transferi yapabiliyorken XBOX’ta bu oran yalnızca 2.4GB/s. Yani PS5’in 1.8 saniyede yaptığı işlemi PS4 40 saniyede yapıyor.

Bahsettiğimiz gibi diğer özellikleri genel olarak benzer diyebiliriz. Oldukça hızlı SSD depolama sistemlerine sahipler. Her ikisinde de 16GB GDDR6 RAM ve AMD markalı CPU ve GPU modelleri bulunuyor. Ancak XBOX modeli aynı olsa da daha yüksek hızlı bir GPU’ya sahip.

ps-xbox-karsilastirma

Bu farklılıkların oyun konsollarını ve oyunları nasıl etkileyeceği ise şu anlık gizemini koruyor.
Bu özelliklerin yanı sıra, iki konsol da oldukça güçlü ses sistemleriyle geliyor. Ancak bu konsolların ses dahil her özelliğini çalıştırabilmek için de güçlü televizyonlar gerekiyor. Çünkü iki firmanın da kullandığı yeni model ses sistemleri her TV’ye uygun olmayabilir.

Fiyatlarına gelirsek, Sony de Microsoft da henüz bir açıklama yapmış değil. Ancak iki konsolun da 499 ABD doları (yaklaşık 3500 TL) civarında olacağı tahmin ediliyor.
Çıkış tarihleri ise 2020 olarak belirlendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz