Dünyada yaygınlaşan korona virüsün etkisiyle, uzaktan eğitimler, iş görüşmeleri, video konferanslar ve doğum günü partileri gibi çeşitli sosyal uygulamaların Zoom kullanılarak yapılması epeyce yaygın hale geldi. Ancak bu artış, Facebook ve Google gibi teknoloji devi şirketlerin gözünden kaçmadı.

Bu iki teknoloji devi de Zoom’a rakip olabilecek yeni video uygulamaları üretme peşinde. Üstelik Zoom’un güvenlik sorunları (kullanıcıların kişisel bilgilerine başkaları tarafından erişim gibi) olduğunu da göz önünde bulundurursak Facebook ve Google’ın yeni uygulamalarına rağbet yüksek olacak gibi duruyor.

zoom-yazi-resmi-1

Geçtiğimiz hafta Facebook, Messenger Rooms adı verilen yeni hizmetini duyurdu. Üstelik bu yeni hizmet bir Facebook hesabı gerektirmiyor ve 50 kişiye kadar görüşme sağlayabiliyor. Bu hafta ise, Google video konferans programı Google Meet’in e-mail adresi olan herkese ücretsiz olacağını ve 100 kişiye kadar görüşme sağlanabileceğini duyurdu. Zoom üzerinde ise 100 kişiye kadar ama yalnızca 40 dakika süreyle görüşme sağlanabiliyor.

zoom-2

Geçen hafta Zoom yetkilileri günde 300 milyon kişinin görüşme yaptığını söyledi. Ancak Google da bu sayının çok altında değil; Google Meet günde 100 milyon kişinin görüşme yaptığını açıkladı. Ancak Facebook, hem WhatsApp hem Facebook aracılığıyla günde 700 milyon kişinin görüşme yaptığını söyleyerek diğer iki uygulamaya da fark atmış durumda. Geoffrey Manne isimli bir teknoloji uzmanı, video konferans uygulamalarının kolaylıkla yayılabileceğini söyledi. Virüsün de oldukça etkili olduğu bu pazarda hangi şirketin daha etkili adımlar atacağını hep birlikte göreceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz