Tiktok’u militanlar da kullanmaya başladı! Wall Street Journal’ın haberine göre, video paylaşma uygulaması TikTok DAEŞ militanları tarafından genç kesimin ilgi ve dikkatini çekmek için propaganda yayma aracı olarak kullanılıyor.

Söylenenlere göre, militan yanlıları da DAEŞ askerlerinin sokaklarda geçit töreni yaparken çekilen videoları paylaşmakta. Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan videoların bazılarının TikTok’un geliştirilmiş efektleri kullanılarak videolara kalp veya yıldız gibi ilgi çekici ve övücü bazı efektlerin de dahil edildiği söyleniyor.

tiktok-teror

Videolar sosyal medya istihbarat şirketi Storyful tarafından fark edildi. Yayınlanan videolar kaldırıldı ve videolarla ilişiği olan 24 tane hesap da kapatıldı.
Dijital Şiddetle Mücadele Merkezi Başkanı İmran Ahmed; “Bu uygulama, geniş kitlelere ulaşmak için uzun yıllardır görmekte olduğumuz aşırı uç fikirlere sahip hareketlerin başarılı bir şekilde kolonileşme ve yeni sosyal medya alanlarına uyum sağlama konusunda onlara epeyce yardımcı oluyor.” dedi.
Ve ekledi: “TikTok Çin hükümeti tarafından karşı çıkılan mevzuları sansürleme konusunda iradesini ve yeteneğini gösterdi. Bu nedenle terörist propagandanın acilen kaldırılması konusunda beklenti içinde olmamız çok normaldir.”

tiktok-daes

Teröristler ve suç örgütlerinin TikTok’u kullanması yasaklandı. Beijing merkezli Bytedance şirketinin sahip olduğu TikTok’un, binlerce moderatörün ve yapay zeka yazılımının uygulamadan bu tarz rahatsız edici içerikleri uzak tutmak için oldukça çaba harcadığı söyleniyor.

tiktok-daes-2

Yaptıkları açıklamada “TikTok üzerinde terörist örgütleri destekleyen herhangi bir içeriğe yer yok. Bu tarz içerikler paylaşan hesapların ve onlarla ilişkili cihazları tespit eder etmez süresiz şekilde uygulamaya erişimlerini kapatıyoruz ve şüpheli eylemlerin önceden tespit edilebilmesi için emniyet birimleri ile koordineli şekilde çalışıyoruz” dedi.
DAEŞ, Facebook, YouTube ve Twitter’ı çok aktif kullanmasıyla ve mesajlarını bu platformlar üzerinden yaymaya çalışmalarıyla biliniyor ancak TikTok üzerinde bu tarz içeriklerin paylaşımı ilk defa görülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz