Çin’in en ünlü ve en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat, 1 Ocak ve öncesi koronavirüs salgınıyla ilgili kelimeleri sansürlediği ortaya çıktı!
Toronto merkezli araştırma şirketi Citizen Lab’in hazırladığı raporda, WeChat’in, klavye kombinasyonlarını ve Başkan Xi Jinping’in eleştirilerini bloke ettiğinden bahsediliyor. Rapor ayrıca Çin firması Tencent mülkiyetinde olan WeChat’in salgın yayıldıkça daha fazla kelimeyi bloke ettiğinden de bahsediyor.

korona-virusu

Çin’in yıllardır halkının ne okuyup ne yazdığını sansürlediği bilinmekteydi ancak, bu rapor salgının başlamasından haftalar öncesinde hükümet tarafından uygulanan sosyal medya sansürüne dikkat çekiyor.
Çin hükümetinin Dünya Sağlık Örgütü’nü Wuhan şehrindeki yeni korona virüs hakkında uyarması 31 Aralık 2019’daydı.
Ancak yetkililer başlangıçta bilgileri kamuoyundan saklamış olabilir. Bu bilgiler enfekte olmuş insanların sayısı ve hayat kurtarabilecek bilgiler olma olasılığı çok yüksek.

wechat-sansur-orta

Çin Başkanı Xi Jinping ise 20 Ocak 2020 tarihinde virüsün bulaşıcı olduğunu dünyaya ve medyaya bildirdi. Ancak sosyal medyadaki bu klavye kombinasyonarının ve bazı kelimelerin sansürlenmesinin devlet emriyle yapılıp yapılmadığı kesin olarak bilinmiyor.
Yalnızca WeChat değil, canlı yayın sitesi YY’nin de virüsü ima eden 45 kelimeyi kara listeye eklediği Citizen Lab tarafından keşfedildi. Bu kelimeler “bilinmeyen Wuhan pnömonisi” ve “Wuhan’daki SARS salgını” gibi ifadeler içeriyor.

wechat-2

WeChat’in 1-31 Ocak tarihleri arasında 132 kelime kombinasyonu, salgın devam ettikçe de 1-15 Şubat tarihleri arasında 384 yeni kelime kombinasyonu sansürlediği ortaya çıktı. Bu kelime kombinasyonlarından bazıları : yerel yetkililer, salgın, merkezi hükümet, wuhan, coronavirus
Bu sansürlerin sebepleri tartışılıyor ancak gösterilen muhtemel sebeplerden biri de dünya medyası ve sosyal mecralarda salgınla ilgili paniği arttıracak herhangi bir duruma sebep olmamak.
Yine de korona virüsün sosyal medya ve basın üzerindeki etkisini göz önüne alırsak, belki de bu sansür uygulamaları virüsün panik yaratmasının önüne geçebilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz