Dünyanın teknoloji devleri Apple ve Google, sağlık örgütlerine sundukları kullanıcı izleme programının lansman tarihini öne aldı. 2 hafta önce, Apple ve Google programın Mayıs ortasına kadar süreceğini açıkladılar.

Kullanıcı izleme programının çalışma prensibi ise; iki kişinin virüs bulaşabilme mesafesine girdiği an kişilerin akıllı telefonlarında bu program çalışmaya başlayacak.

apple-google

Eğer iki kişiden birine virüs teşhisi konursa , programın belirlediği virüslü kişiyle yakın temasa giren kişilere virüs testi olmalarını veya kendilerini karantinaya almalarını tavsiye eden uyarılar söz konusu program tarafından gönderiliyor. Bu tarz programların kullanımıyla beraber salgının yayılımının yavaşlaması ve kontrol altına alınması umuluyor.

Apple ve Google’ın sistemi kullanıcıların cihazlarında çalıştığı için yetkililer bu programın merkezi olarak yönetilemeyeceğini ve virüslü bir kullanıcının virüslü olduğunu açıklamaya karar vermedikçe insanların net olarak uyarı alabilme ihtimalini engellediğini açıkladı.

google-apple-virus

Ancak bazı ülkeler izlenilebilir tasarımların peşinde koşuyorlar. Bu izlenilebilir tasarım gönderilen uyarıların sayısı ve kullanıcıların kimlikleri hakkında daha fazla bilgi verebilir, yani kullanıcılar yaşadıkları ülkedeki kimlik bilgileriyle uygulamayı kullanırlar ve anonim olmaktan çıkarlar.

Her ülkede Apple ve Google cihazlarının sürüm, fiyat ve kullanılabilirlikleri  farklı olduğu için ülkeler bu programı kendilerine uyarlamaya çalışıyorlar. Bu yenilikçi program kullanılabilirse virüsün dünya genelindeki yayılma hızının önüne ciddi seviyede geçilebilir gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz