FBI, bu yılın başlarında ABD Kongre Binası isyanlarına katıldığından şüphelenilen bir kişiyi bulmak ve tutuklamak için yüz tanıma teknolojisini kullandığını söyledi. İlk olarak The Huffington Post tarafından yayınlanan haber, FBI’ın yüz tanımayı yalnızca bir şüphelinin kimliğini doğrulamak için değil, katılanları  keşfetmek için kullandığını da bildirdi.

Huffington Post tarafından paylaşılan bir beyana göre, federal ajanlar, Stephen Chase Randolph adlı bir kişiyi ayaklanmalardaki paylaşılan görüntüleri kullanarak (SeditionHunters olarak bilinen bir grup tarafından Twitter’da paylaşılanlar da dahil olmak üzere) izledi. Bu resimleri web’de “güvenilir sonuçlar sağladığı bilinen açık kaynaklı bir yüz tanıma teknolojisi” kullanarak aradılar ve bu, görünüşte Randolph’un kız arkadaşına ait olan Instagram hesabına ve şüphelinin “çok sayıda resmini” içeren herkese açık bir Instagram sayfasına yönlendirdi.

Hesaptaki resimler Randolph’un Kongre Binası’nda çekilen fotoğraflarla aynı kıyafetleri giydiğini gösteriyordu. Bunlar arasında, önünde beyaz işlenmiş Carhartt logosu bulunan gri bir şapka da vardı. Bu şapka, Randolph’un eylem günü birden fazla video ve görüntü boyunca takip etmede kilit rol oynadı ve SeditionHunters’ın ona #GrayCarharttHat adını vermesine yol açtı.

FBI beyanı, Randolph’un çok sayıda Polis memuruna saldırırken görüldüğünü söylüyor. Raporda, “Barikatları yere itme sürecinde, bir USCP Görevlisini devirerek  arkasındaki merdivenlere kafasının  çarpmasına neden olarak bilinç kaybına neden oldu” diyor. “Daha sonra iki polisi fiziksel olarak iterek polislere saldırmaya devam etti.”

Randolph’un kız arkadaşının Instagram hesabını bulduktan sonra federal ajanlar, Randolph’un tam adını ifşa eden Facebook hesaplarının aile üyelerine ait olduğunu buldu. Daha sonra kimliğini eyalet ehliyet kayıtlarıyla çapraz eşleştirdiler,evinde ve işyerinde hala aynı Carhartt şapkasını takarken görüntülendi.

fbi

Randolph’un ayaklanmalara katılımını doğrulamak için, iki gizli FBI ajanı 13 Nisan’da  iş yerinde onunla sohbet etti. Randolph’la birlikte ayaklanmalara katıldığını kabul ettiği bir sohbet başlattılar.Randolph ayrıca kadın bir polis memurunun barikatlar tarafından itildiğini gördüğünü ve memurun cenin pozisyonunda kıvrıldığı için beyin sarsıntısı geçirdiğini söyledi. The Huffington Post, Randolph’un bu röportajdan bir hafta sonra Kentucky’de tutuklandığını bildirdi.

Dava, FBI’ın 6 Ocak ayaklanmalarına katılanların izini sürmek için yüz tanıma teknolojisini nasıl kullandığını gösteriyor. Şüphelileri bulmak için bu tür araçlar her zaman gerekli değil, ancak kullanımları giderek yaygınlaşıyor. Bu ayın başlarında BuzzFeed News’ten bir haber, yerel ve eyalet polisi de dahil olmak üzere kamu tarafından finanse edilen yaklaşık 1.803 kurumun Şubat 2020’den önce tartışmalı yüz tanıma teknolojisi Clearview AI’yı test ettiğini ortaya çıkardı. Bu teknoloji, o zamandan beri daha yaygın olarak biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz